...Chovej se k ostatním tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě...

Alec Baldwin

29. února 2008 v 12:41 | Ka(t)chenka |  Herci
Je nejstarším ze čtyř synů profesora historie a sociologie. Nejprve studoval práva a politické vědy na George Washington University, odkud po dvou letech přešel na New York University, kterou absolvoval jako posluchač dramatického umění. Zároveň navštěvoval herecké kurzy u Lee Strasberga, Miry Rostovové a Elaine Aikenové.

Svou profesionální hereckou kariéru zahájil v TV, kde účinkoval v seriálech The Doctors (1980-83, Lékaři), Cutter to Houston (1983, Mezi Cutterem a Houstonem) a Knots Landing (1984-85). Před film. kamerou debutoval rolí Bucka v černé komedii Navždy, Lulu (r. A. Kollek). Upozornil na sebe 1988, kdy se představil současně ve čtyřech filmech, z nichž největší úspěch mu přinesly úlohy novomanželů v komediích Manželské etudy (r. J. Hughes) a Beetlejuice (r. T. Burton).

Herecké schopnosti prokázal také ve zcela odlišných žánrových polohách. Ve špionážním thrilleru Hon na ponorku (r. J. McTiernan) ztělesnil experta CIA na námořní bojovou taktiku dr. Jacka Ryana, který napomůže tomu, aby nad mocenskými a politickými zájmy zvítězila rozvaha a lidskost. Postavení mezinárodní hvězdy, jež mu zajistila tato role, obhájil i v následujících filmech (mj. Manželství s mafií, Alice, Konkurenti).

V roce 2004 byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli za úlohu ve filmu Waynea Kramera Smolař, která mu přinesla také cenu asociace National Board of Review. Ve stejném roce se objevil ve filmu Poslední výstřel s Matthew Broderickem a biografickém dramatu Letec Martina Scorseseho. S dalších filmů můžeme jmenovat např.romantickou komedii Elizabethtown (2005), Pearl Harbor (2001), Finty Dicka a Jane (2005) nebo Na ostří nože (1997),

Nevyhýbá se ani práci na divadle, kde slavil úspěch mj. v mimobroadwayské inscenaci komediální pohádky Craiga Lucase Předehra k polibku, v jejíž film. verzi (r. N. René) si zahrál stejnou roli poleteného novomanžela Petera Hoskinse. Prosadil se rovněž na Broadwayi, kde se představil 1991 jako Stanley Kowalski ve Williamsově dramatu Tramvaj do stanice Touha a za svůj výkon ve hře Loot obdržel cenu Theatre World Award 1986. Jeho bratři Daniel Baldwin (nar. 1961), William Baldwin (nar. 1963) a Stephen Baldwin (nar. 1966) se také věnují herecké dráze.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 martina martina | 19. června 2008 v 11:42 | Reagovat

krasavec

2 renushka renushka | 18. prosince 2008 v 11:33 | Reagovat

je to machr je to nej frajer co znam dala bych mu

3 alexis alexis | 3. ledna 2009 v 17:30 | Reagovat

hmmmm........................

4 klaudi klaudi | 21. února 2009 v 16:19 | Reagovat

jk docela dobrej herec nwim ... ale jako ze by sem ho nejak upa zboznovala to ne ... tkovej normalni !

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama